Amigo
990
Lawn tractor · 1954–1964 · 7 hp
Amigo990
The Amigo 990 is a lawn tractor manufactured from 1954 to 1964. It features a Kohler K-161 engine, and manual steering. It weighs 500 lbs (226 kg).
Engine
| Engine | Kohler K-161 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 7 hp (5.2 kW) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Available Options | 4-speed |
|---|
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblower
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|