Amigo
77
Lawn tractor · 1960–1963 · 5 hp
Amigo77
The Amigo 77 is a lawn tractor manufactured from 1960 to 1963. It features a Lauson engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lauson |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 5.5 hp (4.1 kW) |
| Manufacturer | Lauson |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Amigo-Matic |
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
| Available Options | 4-speed |
Weight
| Weight | 450 lbs (204 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|