Apollo
1104
Farm tractor · 2012–2022 · 110 hp
Apollo1104
The Apollo 1104 is a farm tractor manufactured from 2012 to 2022. It features a Yuchai YC4A110Z-T20 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Yuchai YC4A110Z-T20 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 302.1 ci (5 L) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power PTO | 100 hp (74.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yuchai |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed gear |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,086 lbs (1,399 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 224.4 in (569 cm) |
|---|---|
| Width | 82.6 in (209 cm) |
| Height Cab | 109.4 in (277 cm) |
| Height Rops | 110.2 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 15.35 in (38 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
Fuel
| Capacity | 44.9 gal (169.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|