Apollo
554
Farm tractor · 2007–2017 · 55 hp
Apollo554
The Apollo 554 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Xinchai 498BT engine, and two-post foldable steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Xinchai 498BT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 181.9 ci (3 L) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 50 hp (37.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Xinchai |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,028 lbs (919 kg) |
| Hitch Control | position, float and draft control |
Dimensions
| Length | 190.9 in (484 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height Rops | 98.4 in (249 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 6,239 lbs (2,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3x20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x24 |
Fuel
| Capacity | 12.15 gal (46 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | canopy |
|---|