Apollo
454
Farm tractor · 2009–2019 · 45 hp
Apollo454
The Apollo 454 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2019. It features a Changfa CF4B35T engine, and two-post foldable with canopy steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Changfa CF4B35T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 155.2 ci (2.5 L) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Changfa |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 228.6mm dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,662 lbs (753 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 167.3 in (424 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height Rops | 90.6 in (230 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24 |
| Front Industrial | 10x16.5 |
| Rear Industrial | 16.5x22.5 |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable with canopy |
|---|