Apollo
354
Farm tractor · 2010–2020 · 35 hp
Apollo354
The Apollo 354 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2020. It features a Changfa CF3B28T engine, and two-post foldable with canopy steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Changfa CF3B28T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 93.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 32 hp (23.9 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Changfa |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 228.6mm dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,662 lbs (753 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 157.5 in (400 cm) |
|---|---|
| Width | 56.7 in (144 cm) |
| Height Rops | 90.6 in (230 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
| Front Industrial | 9.0x15 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable with canopy |
|---|