B.F. Avery
A
Farm tractor · 1943–1950 · 27 hp
B.F. AveryA
The B.F. Avery A is a farm tractor manufactured from 1943 to 1950. It features a Hercules IXK engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules IXK |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 123 ci (2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed unsynchronized gear |
Steering
| Type | manual |
|---|