B.F. Avery
Louisville Motor Plow
Farm tractor · 1916–1917 · 22 hp
B.F. AveryLouisville Motor Plow
The B.F. Avery Louisville Motor Plow is a farm tractor manufactured from 1916 to 1917. It features a 22 hp engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 1 forward.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 340 ci (5.6 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward |
| Available Options | 1-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height | 67 in (170 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|