B.F. Avery
R
Farm tractor · 1950–1951 · 25 hp
B.F. AveryR
The B.F. Avery R is a farm tractor manufactured from 1950 to 1951. It features a Hercules IXB-3 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules IXB-3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 118.13 in (300 cm) |
|---|---|
| Width | 82.5 in (209 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 22 in (55 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 2,735 lbs |
|---|---|
| Shipping | 2,900 lbs (1,315 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x15, 6x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10x28 |
Steering
| Type | manual |
|---|