B.F. Avery
V
Farm tractor · 1946–1951 · 9 hp
B.F. AveryV
The B.F. Avery V is a farm tractor manufactured from 1946 to 1951. It features a Hercules ZXB-3 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules ZXB-3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 64.9 ci (1.1 L) |
| Bore | 2.63 in (67 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Power Gross | 9 hp (6.7 kW) |
| Power Rated | 9 hp (6.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Coolant Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.125) |
|---|
Dimensions
| Length | 105 in (266 cm) |
|---|---|
| Width | 51 in (129 cm) |
| Height | 61.25 in (155 cm) |
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 23 in (58 cm) |
| Front Tread | 40 in (101 cm) |
| Rear Tread | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 1,612 lbs (731 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-24, 9-24 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|