Bima
285
Farm tractor · 287 hp
Bima285
The Bima 285 is a farm tractor. It features a Fiat 8210 engine, and articulated power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (4-ranage).
Engine
| Engine | Fiat 8210 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 842 ci (13.8 L) |
| Bore | 5.39 in (137 mm) |
| Stroke | 6.14 in (156 mm) |
| Power Gross | 287 hp (214 kW) |
| Power Rated | 287 hp (214 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (4-ranage) |
Dimensions
| Length | 265.7 in (674 cm) |
|---|---|
| Width | 98.4 in (249 cm) |
| Height Cab | 151.6 in (385 cm) |
| Wheelbase | 157.5 in (400 cm) |
Weight
| Weight | 27,558 lbs (12,500 kg) |
|---|---|
| Shipping | 27,558 lbs (12,500 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|