Bima
300
Farm tractor · 1983–1993 · 325 hp
Bima300
The Bima 300 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1993. It features a Caterpillar 3406 engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and infinine (4-range) reverse (4-range).
Engine
| Engine | Caterpillar 3406 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 893 ci (14.6 L) |
| Bore | 5.4 in (137 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Gross | 325 hp (242.4 kW) |
| Power Rated | 325 hp (242.4 kW) |
| Power PTO | 200 hp (149.1 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and infinine (4-range) reverse (4-range) |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|---|
| Front Type | standard |
Hitch
| Rear Lift | 14,000 lbs (6,350 kg) |
|---|---|
| Front Type | standard |
| Front Lift | 14,000 lbs (6,350 kg) |
Dimensions
| Length | 265.7 in (674 cm) |
|---|---|
| Width | 98.4 in (249 cm) |
| Height Cab | 151.6 in (385 cm) |
| Wheelbase | 157 in (398 cm) |
Weight
| Weight | 26,455 lbs (11,999 kg) |
|---|---|
| Shipping | 26,455 lbs (11,999 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |