Bima
4400
Farm tractor · 400 hp
Bima4400
The Bima 4400 is a farm tractor. It features a Cummins NTA-855 engine, and articulated power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Cummins NTA-855 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 400 hp (298.3 kW) |
| Power Rated | 400 hp (298.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|