Bima
325
Farm tractor · 325 hp
Bima325
The Bima 325 is a farm tractor. It features a Fiat 8210 engine, and articulated power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8210 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 842 ci (13.8 L) |
| Bore | 5.39 in (137 mm) |
| Stroke | 6.14 in (156 mm) |
| Power Gross | 325 hp (242.4 kW) |
| Power Rated | 325 hp (242.4 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|