CBT
1000
Farm tractor
CBT1000
The CBT 1000 is a farm tractor. It features a Perkins 4.203 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203 ci (3.3 L) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Torque Peak | 154.8 lb-ft (209.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Krupp |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 11-inch Borg dry disc |
| Oil Capacity | 42.3 qts (40 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 543 |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | generator |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Height | 59.1 in (150 cm) |
| Wheelbase | 73.6 in (186 cm) |
| Front Tread | 59.8 in (151 cm) |
| Rear Tread | 57.9 in (147 cm) |
Weight
| Weight | 6,041 lbs (2,740 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,041 lbs (2,740 kg) |
| Ballasted | 7,319 lbs (3,319 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16, 7.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.00x28, 14x30, 15x30, 12x38 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|