CBT
1020
Farm tractor
CBT1020
The CBT 1020 is a farm tractor. It features a Mercedes-Benz OM-321 engine. It weighs 8,752 lbs (3,969 kg).
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM-321 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,000 RPM |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 142.1 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 84.65 in (215 cm) |
| Height | 72.8 in (184 cm) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Front Tread | 59.8 in (151 cm) |
| Rear Tread | 66.1 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 8,752 lbs (3,969 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,752 lbs (3,969 kg) |
| Ballasted | 10,850 lbs (4,921 kg) |
Tires & Tracks
| Rear Ag | 15x34 |
|---|