CBT
1090
Farm tractor
CBT1090
The CBT 1090 is a farm tractor. It features a Perkins 6.340 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,790 lbs (5,347 kg).
Engine
| Engine | Perkins 6.340 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 340 ci (5.6 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Dimensions
| Length | 142.1 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 95.3 in (242 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
Weight
| Weight | 11,790 lbs (5,347 kg) |
|---|---|
| Operating | 11,790 lbs (5,347 kg) |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|