Deutz-Allis
1036
Lawn tractor · 1987–1992 · 10 hp
Deutz-Allis1036
The Deutz-Allis 1036 is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1992. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60.75 in (154 cm) |
|---|---|
| Height | 38 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 393 lbs (178 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" Mower deck
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|