Deutz-Allis
1616H
Lawn tractor · 1990–1992 · 16 hp
Deutz-Allis1616H
The Deutz-Allis 1616H is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.75 qts (1.7 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 2.2 qts (2.1 L) |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 690 lbs (312 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.00-10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|