Deutz-Allis
1814
Lawn tractor · 1988–1990 · 14 hp
Deutz-Allis1814
The Deutz-Allis 1814 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1990. It features a Briggs & Stratton 400700 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 400700 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.16 in (55 mm) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton 850 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 41.4 in (105 cm) |
| Wheelbase | 48.3 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 485 lbs (219 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|