Gravely
1130
Lawn tractor · 1980–1983 · 11 hp
Gravely1130
The Gravely 1130 is a lawn tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 0.75 qts (0.7 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61.3 in (155 cm) |
|---|---|
| Height | 37.8 in (96 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 335 lbs (151 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 0.75 gal (2.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|