Gravely
1232-H
Lawn tractor · 1988–1991 · 12 hp
Gravely1232-H
The Gravely 1232-H is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1991. It features a Briggs & Stratton 281707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 281707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton 750 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 2.1 qts (2 L) |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
Weight
| Weight | 477 lbs (216 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|