Gravely
1132
Lawn tractor · 1984–1987 · 11 hp
Gravely1132
The Gravely 1132 is a lawn tractor manufactured from 1984 to 1987. It features a 11 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Height | 36 in (91 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
Weight
| Weight | 468 lbs (212 kg) |
|---|---|
| Shipping | 530 lbs (240 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|