Gravely
12-G
Lawn tractor · 1987–1991 · 12 hp
Gravely12-G
The Gravely 12-G is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1991. It features a 12 hp engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Oil Type | SC10W-30 |
| Available Options | 8-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 82 in (208 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 51 in (129 cm) |
| Wheelbase | 52.3 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 850 lbs (385 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|