Gutbrod
1012S
Lawn tractor · 12 hp
Gutbrod1012S
The Gutbrod 1012S is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 286707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 286707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 24 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 67.7 in (171 cm) |
|---|---|
| Width | 31.9 in (81 cm) |
| Height | 40.6 in (103 cm) |
Weight
| Weight | 397 lbs (180 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 140-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Fuel
| Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
33.9" Mower deck
| Mower Deck | 33.9 in (86 cm) |
|---|