Gutbrod
1114 AWS
Lawn tractor · 14 hp
Gutbrod1114 AWS
The Gutbrod 1114 AWS is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 303777 engine, and manual four-wheel steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 303777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66.9 in (169 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 287 lbs (130 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10.00-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual four-wheel |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|