Gutbrod
1200H
Lawn tractor · 1990–1992 · 16 hp
Gutbrod1200H
The Gutbrod 1200H is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Briggs & Stratton 303777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 303777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 24 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 69.5 in (176 cm) |
|---|---|
| Width | 35.4 in (89 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 516 lbs (234 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10.00-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|