Gutbrod
1300H
Lawn tractor · 1990–1992 · 16 hp
Gutbrod1300H
The Gutbrod 1300H is a lawn tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Briggs & Stratton 303447 engine, and manual steering. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 303447 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 11.9 kW |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 32 |
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 697 lbs (316 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|