Happy Farmer
A 8-16
Farm tractor · 1917–1917 · 17 hp
Happy FarmerA 8-16
The Happy Farmer A 8-16 is a farm tractor manufactured from 1917 to 1917. It features a La Crosse engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | La Crosse |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled L-head |
| Displacement | 255 ci (4.2 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 8 hp (6 kW) |
| Power Belt | 16 hp (11.9 kW) |
| Fuel System | Bennett carburetor |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | La Crosse |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 152.5 in (387 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 3,500 lbs (1,587 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x10 steel |
|---|
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|