Happy Farmer
M 7-12
Farm tractor · 13 hp
Happy FarmerM 7-12
The Happy Farmer M 7-12 is a farm tractor. It features a La Crosse engine, and manual line steer steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | La Crosse |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 151 ci (2.5 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 7 hp (5.2 kW) |
| Power Belt | 12 hp (8.9 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Manufacturer | La Crosse |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Steering
| Type | manual line steer |
|---|