Happy Farmer
B 12-24
Farm tractor · 1917–1919 · 26 hp
Happy FarmerB 12-24
The Happy Farmer B 12-24 is a farm tractor manufactured from 1917 to 1919. It features a La Crosse engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | La Crosse |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 363.5 ci (6 L) |
| Bore | 5.75 in (146 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 24 hp (17.9 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Manufacturer | La Crosse |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 142 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 82.5 in (209 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 3,700 lbs (1,678 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x10 steel |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|