Happy Farmer
G 12-24
Farm tractor · 1917–1921 · 26 hp
Happy FarmerG 12-24
The Happy Farmer G 12-24 is a farm tractor manufactured from 1917 to 1921. It features a La Crosse engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | La Crosse |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 395.8 ci (6.5 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 17.83 hp (13.3 kW) |
| Power Belt | 24.94 hp (18.6 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | La Crosse |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 4,670 lbs (2,118 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x4 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 56x10 steel |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|