Jinma
JM-724
Farm tractor · 72 hp
JinmaJM-724
The Jinma JM-724 is a farm tractor. It features a Jinma engine. It weighs 7,034 lbs (3,190 kg).
Engine
| Engine | Jinma |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Rated | 72 hp (53.7 kW) |
| Manufacturer | Jinma |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 2,675 lbs (1,213 kg) |
Dimensions
| Length | 159.8 in (405 cm) |
|---|---|
| Width | 75.9 in (192 cm) |
| Height | 101.1 in (256 cm) |
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
Weight
| Weight | 7,034 lbs (3,190 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-30 |