Lenar
FS180
Farm tractor · 1999–2003 · 18 hp
LenarFS180
The Lenar FS180 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Jiangxi J285T engine.
Engine
| Engine | Jiangxi J285T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 70.5 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Manufacturer | Jiangxi |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Dimensions
| Length | 108.3 in (275 cm) |
|---|---|
| Width | 45.5 in (115 cm) |
| Height | 52.8 in (134 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |