Lenar
FS274
Farm tractor · 2002–2005 · 28 hp
LenarFS274
The Lenar FS274 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Jiangxi NJ385 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Jiangxi NJ385 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 98.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 28.6 hp (21.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 4.8 qts (4.5 L) |
| Coolant Capacity | 6.9 qts (6.5 L) |
| Manufacturer | Jiangxi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | live (dual stage) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 968 lbs (439 kg) |
Dimensions
| Length | 120.5 in (306 cm) |
|---|---|
| Width | 55.1 in (139 cm) |
| Height | 61 in (154 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Front Tread | 43.3 in (109 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 3,330 lbs (1,510 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,330 lbs (1,510 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24 |
Fuel
| Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|