Lenar
JL254
Farm tractor · 2003–2005 · 25 hp
LenarJL254
The Lenar JL254 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a Jiangxi NJ358B engine, and two-post folding steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Jiangxi NJ358B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 98.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 22 hp (16.4 kW) |
| Manufacturer | Jiangxi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle |
PTO
| Rear Type | live (dual stage) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,117 lbs (506 kg) |
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Width | 53 in (134 cm) |
| Wheelbase | 65.4 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 43.3 in (109 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
| Weight | 3,395 lbs (1,539 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,395 lbs (1,539 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.