Lenar
LE254
Farm tractor · 2007–2008 · 25 hp
LenarLE254
The Lenar LE254 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2008. It features a 25 hp engine, and power steering. It weighs 3,310 lbs (1,501 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 98.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Torque Peak | 59.74 lb-ft (81 Nm) |
| Torque Peak | 2,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Oil Capacity | 4.8 qts (4.5 L) |
| Coolant Capacity | 6.9 qts (6.5 L) |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 23.3 qts (22.1 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (dual stage) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 913 lbs (414 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 3,310 lbs (1,501 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|