Memo
M100
Farm tractor · 1987–1988 · 102 hp
MemoM100
The Memo M100 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Deutz F6L912 engine, and power steering. It weighs 14,325 lbs (6,497 kg).
Engine
| Engine | Deutz F6L912 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 346 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.7 in (119 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Rated | 102 hp (76.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 20-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 11,200 lbs (5,080 kg) |
Dimensions
| Length | 175 in (444 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 14,325 lbs (6,497 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x34 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|