Memo
M751
Farm tractor · 1987–1988 · 73 hp
MemoM751
The Memo M751 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Torpedo-Deutz F4L912 engine, and four-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Torpedo-Deutz F4L912 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 73 hp (54.4 kW) |
| Power Rated | 73 hp (54.4 kW) |
| Torque Peak | 162.2 lb-ft (219.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | TW56.10 |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.5 gpm (43.5 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,500 lbs (3,402 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 157.8 in (400 cm) |
|---|---|
| Width | 81.7 in (207 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
| Wheelbase | 94.9 in (241 cm) |
| Front Tread | 56.1 in (142 cm) |
| Rear Tread | 59.6 in (151 cm) |
Weight
| Ballasted | 11,020 lbs (4,998 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
Steering
| Type | four-post |
|---|