Memo
M120
Farm tractor · 1987–1988 · 120 hp
MemoM120
The Memo M120 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Deutz engine, and power steering.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 346 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.7 in (119 mm) |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Available Options | 20-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|