Memo
M451
Farm tractor · 1987–1988 · 45 hp
MemoM451
The Memo M451 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Deutz F3L912 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Deutz F3L912 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 172.45 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.7 in (119 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque Peak | 121.5 lb-ft (164.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 14.7 qts (13.9 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.72 gpm (36.8 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 3 |
| System Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,600 lbs (1,632 kg) |
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 69.3 in (176 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 78.7 in (199 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 7,714 lbs (3,499 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|