Muir-Hill
101
Farm tractor · 1968–1972 · 120 hp
Muir-Hill101
The Muir-Hill 101 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1972. It features a Ford 2704E engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford 2704E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 362.4 ci (5.9 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.52 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Net | 101 hp (75.3 kW) |
| Power PTO | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque Peak | 253.5 lb-ft (343.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 360mm dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 155 in (393 cm) |
|---|---|
| Width | 86.4 in (219 cm) |
| Height | 80 in (203 cm) |
| Wheelbase | 75 in (190 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 9,637 lbs (4,371 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6/12-38, 23.1/18-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12-38, 23.1/18-26, 16.9/14-30, 18.4/15-30, 16.9/14-34 |
Fuel
| Capacity | 43 gal (162.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|