Muir-Hill
161
Farm tractor · 1969–1975 · 185 hp
Muir-Hill161
The Muir-Hill 161 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1975. It features a Perkins V8.510 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins V8.510 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 510 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 185 hp (138 kW) |
| Power Rated | 185 hp (138 kW) |
| Power PTO | 135 hp (100.7 kW) |
| Torque Peak | 390 lb-ft (528.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Fuller RT 610 |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 25 gpm (94.6 lpm) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Length | 165.1 in (419 cm) |
|---|---|
| Width | 97.5 in (247 cm) |
| Height Cab | 114 in (289 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
| Front Tread | 74 in (187 cm) |
| Rear Tread | 74 in (187 cm) |
Weight
| Weight | 12,000 lbs (5,443 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1/18x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1/18x26 |
Fuel
| Capacity | 77 gal (291.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard. Air-conditioning optional. |
|---|