Muir-Hill
171
Farm tractor · 1975–1984 · 177 hp
Muir-Hill171
The Muir-Hill 171 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1984. It features a Perkins V8.540 engine, 4x4 4WD drive, and power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | four-wheel drive |
|---|---|
| Manufacture Location | Manchester, England |
Engine
| Engine | Perkins V8.540 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 539 ci (8.8 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power | 177 hp (132 kW) |
| Torque | 410 lb-ft (556 Nm) |
| Torque | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton-Fuller T4510 |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
| System Capacity | 22.8 gal (86.3 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 186.5 in (473 cm) |
|---|---|
| Width | 96.5 in (245 cm) |
| Height Cab | 123.5 in (313 cm) |
| Wheelbase | 86.6 in (219 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 14,000 lbs (6,350 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4/15x34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x34 |
Fuel
| Capacity | 84 gal (317.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. Optional air-conditioning. |
|---|