Muir-Hill
121
Farm tractor · 1972–1983 · 120 hp
Muir-Hill121
The Muir-Hill 121 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1983. It features a Ford 2715E engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford 2715E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 380 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.22 in (107 mm) |
| Stroke | 4.52 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 120 hp (89.5 kW) |
| Power Rated | 120 hp (89.5 kW) |
| Power PTO | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque Peak | 280 lb-ft (379.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Wheelbase | 75 in (190 cm) |
| Front Tread | 64 in (162 cm) |
| Rear Tread | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 10,700 lbs (4,853 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6/12x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12x38 |
Fuel
| Capacity | 48 gal (181.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|