Pennsylvania
1008
Lawn tractor · 8 hp
Pennsylvania1008
The Pennsylvania 1008 is a lawn tractor. It features a Kohler K181 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K181 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 18.64 ci (305 cc) |
| Bore | 2.94 in (75 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sunstrand |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|