Pennsylvania
1110
Lawn tractor · 1964–1969 · 10 hp
Pennsylvania1110
The Pennsylvania 1110 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1969. It features a Tecumseh HH100 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh HH100 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.7 ci (388 cc) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Glidematic |
| Gears | 1 forward and reverse |
| Clutch | belt-tension |
| Available Options | 1-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 660 lbs (299 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.30/4.50x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|