Pennsylvania
1107
Lawn tractor · 1964–1968 · 7 hp
Pennsylvania1107
The Pennsylvania 1107 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1968. It features a Briggs & Stratton 170402 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 170402 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 16.79 ci (275 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.38 in (60 mm) |
| Power Gross | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Glidematic |
| Gears | 1 forward and reverse |
| Clutch | belt-tension |
| Available Options | 1-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 540 lbs (244 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.30/4.50x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|