Pennsylvania
1012
Lawn tractor · 1966–1969 · 12 hp
Pennsylvania1012
The Pennsylvania 1012 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a Tecumseh HH120 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh HH120 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 27.66 ci (453 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sunstrand |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 750 lbs (340 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|