Valpadana
1020
Farm tractor · 16 hp
Valpadana1020
The Valpadana 1020 is a farm tractor. It features a Vanguard engine, and mechanical rack steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.29 ci (0.5 L) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | standard |
| Front Type | optional |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 14 |
Hitch
| Rear Lift | 661 lbs (299 kg) |
|---|---|
| Front Type | optional |
| Front Lift | 441 lbs (200 kg) |
Dimensions
| Length | 43 in (109 cm) |
|---|---|
| Width | 30 in (76 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 42.9 in (108 cm) |
| Ground Clearance | 7.1 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 685 lbs (310 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.5/80-12 |
Steering
| Type | mechanical rack |
|---|